Become a Member

Individual Rankings

Cross Country Individual Rankings


Coaches,   Thank-you to those that have written to President Thomae and volunteered your help to continue the Individual Rankings.  I know there are those that do not like rankings of any kind, but the rankings do have a place in Cross Country.  How they are viewed, suggectively or objectively, they do promote the sport, are great motivators for many and points of interest for the sport.   Up-dated ranking will be come out soon.

…………  Your IATC



Please send all your 2015 Meet Results to This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it

Send all ranking comments to This e-mail address is being protected from spam bots, you need JavaScript enabled to view it  and they will be passed along to the ranking committee.

State Individual Leaders - 4A / 3A / 2A / 1A 

10/20/2015 

4A BOYS - FINAL

4A GIRLS                      

1. Ryan Schweizer, 12  DOWLING WDM
2. Tysen VanDraska, 12  PRAIRIE CR
3. Patrick Bose, 11  JOHNSTON
4. Isaac Smith, 12  CEDAR FALLS
5. Trevor Kirk, 11  VALLEY WDM
6. Sam Schillinger, 11  CEDAR FALLS
7. Karson Sommer, 12  PLEASANT VALLEY
8. Ryan Murphy, 11  LINN-MAR
9. Matt Fraizer, 11  DOWLING WDM
10. Ethan Smith, 12  CEDAR FALLS
11. Matthew Carmody, 10  DOWLING WDM
12. Habibu Moise, 10  VALLEY WDM
13. Nicholas Yanek, 10  PLEASANT VALLEY
14. Zach Smith, 12  JOHNSTON
15. Konnor Sommer, 10  PLEASANT VALLEY
16. Skyler Riesberg, 12  DOWLING WDM
17. Michael Mather, 12  LINN-MAR
18. Cam Steffens, 11  PRAIRIE CR
19. Michael Westphal, 12  URBANDALE
20. Mark Whalen, 12  DUBUQUE SENIOR
21. Jackson Lewis, 11  WAUKEE 
22. Oleg Nochvay, 12  INDIANOLA
23. Camden Cox, 10  ANKENY CENTENNIAL
24. Jake Moore, 12  PRAIRIE CR
25. Jon Dahlheimer, 12  COUNCIL BLUFFS TJ
26. Jake Hartman, 12  CEDAR FALLS
27. Nathan Sanders, 11  WAUKEE 
28. Patrick Karanja, 12  IOWA CITY WEST
29. Phoenix Larned, 11  SIOUX CITY WEST
30. Jack Turner, 12  DOWLING WDM
1 Makenzie Yanek SR Pleasant Valley
2 Julia Noah SR Urbandale
3 Jessica McKee SO Johnston
4 Elyse Prescott SR Urbandale
5 Claire Dupuis SR Ames
6 Rachel Brush SR Waukee
7 Haley Humphrey SR Bettendorf
8 Mary Arch JR Iowa City High
9 Reagan Gorman FR CR Washington
10 Emily Poss JR Johnston
11 Sierra Mitchell JR Southeast Polk
12 Hannah Fusselman SO CR Kennedy
13 Bailey Nock SO Iowa City West
14 Mallory Lafever FR Pleasant Valley
15 Tia Saunders SR Iowa City West
16 Brina Kraft JR Muscatine
17 Neanagit Malow SR Urbandale
18 Anna Lindower FR Iowa City High
19 Maddie Minard FR Pleasant Valley
20 Mickey Cole SR Urbandale
21 Madeleine Bradley SR Johnston
22 Ashley Arends JR Ank. Centennial
23 Cassidy Christopher JR Cedar Falls
24 Alex Robran SO Ankeny
25 Megan Gray SO Ank. Centennial
26 Taylor Brown SR Ank. Centennial
27 Meredith Koenisfeld SR CR Jefferson
28 Maddie Mann JR Linn-Mar
29 Kristan Brown JR Dub. Hempstead
30 Karson Foley SO Waukee

3A BOYS               

3A GIRLS

1 Murray, Logan 11 Mt Pleasant
2 Smock, Reid 12 Mt Vernon
3 Sievers, Adam 12 Pella
4 McDermott, Cooper 12 Creston
5 Bach, Myles 10 Marion
6 Thompson, Alex 10 DCG
7 Fopma, Jeremy 10 Marion
8 Orput, JJ 11 Carlisle
9 McLaughlin, Chase 11 Mt Vernon
10 Keller, Blake 12 South Tama
11 Krob, Thatcher 10 Mt Vernon
12 Winegardner, Blaise 10 Pella
13 Young, Jack 11 Mt Vernon
14 Culpepper, Steven 12 Xavier
15 O'Halloran, Trenton 10 Grinnell
16 Foughty, Carter 12 MOC-FV
17 Gatrost, Wyatt 12 CPU
18 Sinclair, Luke 12 Carlisle
19 Clower, Thomas 10 Grinnell
20 Koster, Derek 12 Winterset
21 Donovan, Andrew 12 Wahlert
22 Cavenaugh, Dylan 11 Storm Lake
23 Peters, Nic 12 Estherville
24 Ritz, Conner 11 Heelan
25 Bravard, Jared 11 DCG
26 Hagen, Chandler 12 Kuemper
27 Harryman, Curtis 12 Winterset
28 Swift, Nick 12 Bondurant
29 Bodenham, Adam 11 Mt Pleasant
30 Bernhagen, Nick 11 Pella
1. Kohut-Jackson, Abby 12 Ballard
2. Cole, Makayla 11 Charles City
3. Delperdang, Kourtney 9 Spirit Lake
4. Bach, Madison 12 Marion
5. Smith, Lexi 10 DCG
6. Horst, Lily 12 Vinton-Shellsburg
7. Ripslinger, Joy 11 Assumption
8. Steffensmeier, Sarah 12 Ft. Madison
9. Berlage, Josephine 11 Decorah
10. Schumacher, Julia 10 Assumption
11. Branson, Emily 10 Gilbert
12. Ryan, Kali 11 Heelen
13. Williams, Tiffany 12 Atlantic
14. Horst, Gracie 9 Vinton-Shellsburg
15. Mendlik, Ellie 10 Denison-Schleswig
16. Dickes, Jenny 12 Xavier
17. Fisher, Aubrie 9 Iowa Falls
18. Herber, Grace 10 Wahlert
19. Luu, Isabella 9 Humbolt
20. Blommers, Kelcey 11 Pella
21. Sievers, Megan 9 Carlisle
22. Coen, Grace 12 Newton
23. Anderson, Reagan 9 Denison-Schleswig
24. Nimrod, Katie 10 Decorah
25. Sterbenz, Sami 9 DCG
26. Hurt, Maddie 9 LeMars
27. Rhoads, Rachel 9 Newton
28. Kivett, Gracee 10 Grinnell
29. Guerrero, Myah 11 Spencer
30. Kent, Gabbie 10 Humbolt

2A BOYS

2A GIRLS 

1. Chase Smith Sr Garner-Hayfield
2. C.J. May Sr Aplington-Parkersburg
3. Matt Manternach Sr Monticello
4. Gable Sieperda So GLR
5. Nick Meling Jr East Marshall
6. Zach Hougland Sr Davis County
7. Jacob Vander Plaats Jr Unity Christian
8. Reece Smith Fr Garner-Hayfield
9. John Crew Sr Dike New Hartford
10. Danny Halva Sr N. Fayette
11. Josh Keller Sr Columbus Community
12. Schuyler Malenke Sr Unity Christian
13. Tristan Hulstein Jr HW Christian
14. Logan Dalbeck Jr Garner-Hayfield
15. Spencer Warehime Jr SE Valley
16. Luke Sigler Sr Mid Prairie
17. Joe Anderson Fr GLR
18. Peyton Miller So Mid Prairie
19. Tyler Ketcham So DM Christian
20. Jordan Loes Sr Monticello
21. Austin Smith Sr North Polk
22. Derek Manternach Sr Monticello
23. Franklin Reinders Jr Unity Christian
24. Tyler O'Neil Jr Waukon
25. Sam Lorimer Jr Springville
26. Wyatt Schmidt So Northeast
27. Ben Lamparek Sr Williamsburg
28. Matt Pelzer Sr Tipton
29. Rylan Heffernan ?? W. Central Valley
30. Eric Faught Fr Clear Lake
1 Mooberry, Megan 11 Osage
2 Hollensbe, Julie 12 Williamsburg
3 Larson, Karley 10 Underwood
4 Fye, Haley 12 East Marshall
5 Holub, Paige 10 Monticello
6 Winke, Jordan Albia
7 Kreiner, Josie 11 South Winn
8 McDermott, Becca 11 Cascade
9 Friesen, Ellie 10 Osage
10 Wright, Rylee 10 WCKP
11 Taylor, Felicity 10 South Winn
12 Meyer, Grace 11 Pocahantas Area
13 Reicks, Shelby 11 South Winn
14 Anderson, Keely 9 Monticello
15 Gordon, Emma Mediapolis
16 Luna, Haylee 12 Dike-New Hartford
17 Duncan, Emma 10 Annamosa
18 Covey, Oksana 12 DM Christian
19 Putze, Suzanne 10 WCKP
20 Niewoehner, Macy 10 North Fayette Valley
21 Campbell, Claire 9 Shenendoah
22 Bechen, Kaylynne 10 WCKP
23 Hostetler, Anna 10 Mid-Prairie
24 Kollasch, Alayna 11 Dike-New Hartford
25 Patterson, Emily 9 North Polk
26 Meyer, Faith 11 Pocahantas Area
27 Carr, Jordan 9 South Hardin
28 Byrnes, Alex 12 Osage
29 Walters, Kiaya 11 Williamsburg
30 Ruffridge, Ellie 11 Pocahantas Area

1A BOYS

1A GIRLS

1 Andrew Meyer (12) Bellevue
2 Andrew Stumbo (11) Ogden
3 Shane Breheny (11) Nodaway Valley
4 Andrew Segalla (12) Bellevue
5 Ryan Millikin (11) Pekin
6 Jordan Combes (12) Colo-Nesco
7 Keiffer Sexton (12) Highland, Riverside
8 Ryan Millikin (11) Pekin
9 Jordan Combes (12) Colo-Nesco
10 Riley Bauer (10) North Union
11 Evan Wilson Exira-EHK
12 Connor Garrett Boyer Valley, Dunlap
13 Jerry Jorgenson Treynor
14 Ross Emmanuel (12) Maharishi, Fairfield
15 Caleb Cobbs (10) Colo-Nesco
16 Bryant Seuferer (12) Southeast Warren, Liberty Center
17 Brayten Funke Nodaway Valley
18 Otis Matejka Riverside, Oakland
19 Gavin Bencze (11) Winfield-Mt. Union
20 Hunter Rickels (9) Calamus-Wheatland
21 Nick Putz (12) Edgewood-Colesburg
22 Jordan Yessak (11) Dunkerton
23 Jake Hansen (11) West Fork, Sheffield
24 Curren Matthias (11) Denver
25 Zach Nie (10) Don Bosco, Gilbertville
26 Carson Wright (11) Hudson
27 Ian Showers (11) BCLUW, Conrad
28 Harrison Mayer (12) St. Edmond, Fort Dodge
29 Chase Bulten (12) Manson Northwest Webster
30 Ben Aberson (12) South O'Brien, Paullina
1 Alyssa Williams Sr Durant
2 Gwynne Wright Sr Pekin
3 Camryn Reeg So Bellevue
4 Destiny Scar Sr Nodaway Valley
5 Haley Schroeder Sr Central Elkader
6 Shea Dahlstrom Jr Pekin
7 Kailey Miller Fr Bellevue
8 Grace Jorgensen So Hudson
9 Dakota Hostetter Jr Colfax-Mingo
10 Ciera Deitchler Central Elkader
11 Hanna Hess Jr Ed-Co
12 Molly Blondin Fr Regina IC
13 Sarah Mcmurt Ry Sr Starmont
14 Brianna Hoffman So Panorama
15 Taylor Lock Sr Pekin
16 Katlyn Holaday Adair Casey/CAM
17 Emily Treptow Fr Jesup
18 Emma Harper East Union
19 Payton Sporrer So IKM - Manning
20 Emma Swanson Guthrie Center
21 Madison Schiernbeck Fr OA-BCIG
22 Abby Landwehr Fr St. Edmond
23 Ivy Hirsch Fr Sumner-Fredericksburg
24 Kyla Wilkening So GMG
25 McKenna Weaver West Fork
26 Megan Winder Sr Hudson
27 Grace Henrich Fr Newman
28 Ashley Overberg Jr Emmetsburg
9 Audrey Kolacia So St. Edmond
30 Elizabeth Henrich Sr Newman
 
 
Advertisement